AESCULAP AMBULANCE

Dolní Břežany

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.
Darování plazmy po Covidu

23.11.2020

Pokud jste prodělali Covid infekci máte možnost darovat svoji plazmu a pomoci tak pacientům  s těžkým průběhem nemoci. Podrobnější informace po rozkliknutí.

Pokud jste prodělali Covid infekci (potvrzenou PCR testem a s příznaky – horečka, kašel atd.), chtěli bychom Vás upozornit na možnost darovat plazmu. Protilátky z plazmy se používají k léčbě pacientů s těžkým průběhem Covidu. 

Odběr probíhá na transfúzních stanicích stejně jako běžné darování krve – např. Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí, Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a další. Stejně jako u klasického darování krve můžete na odběr využít zákonné volno z práce a následně i slevu na dani. Výhodou je, že dárce při odběru zjistí, zda má dostatek protilátek proti Covidu a je tedy dostatečně chráněn proti ev. další infekci. 
Máte-li zájem zjistit hladinu protilátek proti Covidu, aniž byste chtěli darovat krevní plazmu,  je to také možné. Lze to zjistit přímo v laboratoři v Dolních Břežanech, odběrem žilní krve. Test stojí 600 Kč (samoplátce, nelze vykazovat na pojiš'tovnu) a do druhého dne máte výsledek.
Darováním Vám protilátky v těle neubývají, tělo si je umí samo dovyrobit, ale postupem času od infekce hladina protilátek v těle bohužel klesá.

Hlavní podmínky pro darování jsou:
- minim. 2 týdny a max. 2 měsíce po Covid infekci s horečkami nebo těžším kašlem (u lehčích průběhů se nemusí vytvořit dostatek protilátek)
- věk 18-65 let, váha minim. 50kg
- žena, která nikdy nebyla těhotná
- dárce nikdy nedostal krevní transfúzi
- dárce splňuje obecné podmínky pro darování krve – viz např. https://www.vfn.cz/wp-content/uploads/2019/10/FTO_otazky_odpovedi.pdf nebo http://www.ftn.cz/upload/ftn/Kliniky/Transfuzni_odd/Dokumenty/TN_TRA_Nez_pujdete_k_odberu.pdf - obecně nebyl v posledních měsících operován, očkován, necestoval do ciziny, atd.

Pokud možnost darovat zvažujete, seznam odběrových míst i s odkazy najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/hledame-darce-anti-covidove-rekonvalescentni-plazmy-pro-moznou-lecbu-pacientu-s-covid-19/
Jednotlivá pracoviště pak s konkrétními informacemi:
- Thomayerova nemocnice Krč - https://www.ftn.cz/covid-19-1144/
- VFN Karlovo náměstí - https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/odbery-anti-covid-plazmy/
- ÚVN Střešovice - https://www.uvn.cz/cs/novinky-napsali-o-nas-ucl/6151-darovani-rekonvalescentni-plazmy-informace-pro-darce-2 (kontakt je ke konci článku)
- FN Královské Vinohrady - https://www.fnkv.cz/aktualni-informace-o-odberech.php

Děkujeme, že pomáháte!

Za kolektiv ordinace MUDr.Anna Matoušková

Aesculap Ambulance sro | Komentáře (0)

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Bold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici osmnáct: