AESCULAP AMBULANCE

Dolní Břežany

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.



Očkování proti chřipce pro rok 2024/25

Očkujeme naše registrované pacienty, od pondělí 23.9.24.

Máte-li zájem, můžete přijít bez objednání v ordinační době po 10 hod, MIMO hodiny pro akutní pacienty. Pojišťovny hradí očkování pacientům nad 65 let a dále některým závažněji nemocným.  Cena pro samoplátce je 600,- Kč, lze zažádat o příspěvek pojišťovny.

Používáme čtyřvalentní vakcínu Vaxigrip Tetra, aplikuje se do ramene většinou levé ruky, na očkování je třeba být zdravý, po očkování vyčkat cca 20 minut v čekárně a ruku 1-2 dny nezatěžovat a nenamáhat. Očkování je vhodné každý rok opakovat. 

Očkování je dále vhodné zvážit u těhotných nebo žen plánujících těhotenství v chřipkové sezoně a u lidí, kteří bydlí v jedné domácnosti nebo pečují o seniory nebo chronicky nemocné.

Další podrobnější informace k očkování a onemocnění virem chřipky naleznete na našem webu – www.aambulance.cz , v části aktuality.

S přáním pevného zdraví, Tým Aesculap Ambulance




Co je chřipka, jak se šíří a jak se projevuje?

Chřipka je velmi nakažlivé virové onemocnění způsobené viry chřipky typu A, B nebo C, které se každoročně objevuje v sezónních epidemiích. Často se jako „chřipka“ nesprávně označuje jiné běžné respirační onemocnění způsobené jinými viry nebo bakteriemi, které ale mívá lehčí a méně závažný průběh. Virus chřipky se přenáší kapénkovým přenosem, např. při kašli, kýchání, ale také neumytými rukami nebo přes povrchy, na kterých může virus přežít i 14 dní.

 

Chřipka se často projevuje náhle - horečkami, které mohou přesáhnout 39 °C, celkovou schváceností, bolestí hlavy, svalů, suchým kašlem a očními příznaky. Méně často se objevuje rýma, bolest v krku nebo kašel s vykašláváním. Příznaky obvykle odezní do dvou týdnů, ale některé, jako kašel nebo únava, mohou přetrvávat déle.

 

Poslední roky se k diagnostice „opravdové“ chřipky dají použít jednoduché antigenní testy podobné testům na Covid. Testy jsou volně prodejné v lékárnách, některé z jednoho výtěru testují infekci Covid i chřipku.

 

**Výskyt chřipky ve světě a České republice** 

Celosvětově se chřipkou nakazí až 20 % populace, což je více než 1 miliarda lidí. V České republice se epidemie chřipky vyskytuje v chladnějších měsících, od října do března. Chřipka je v ČR příčinou hospitalizace až 2 000 lidí ročně a stovky lidí každoročně umírají v jejím důsledku, zejména senioři nebo lidé s chronickými nemocemi.

 

**Komplikace a rizikové skupiny** 

Chřipka může mít závažné komplikace, nejčastější zápal plic, který může být způsoben buď samotným chřipkovým virem, nebo následnou bakteriální infekcí. Další komplikací může být zánět srdečního svalu (myokarditida), který může vést k poškození srdce (proto je nutné opravdu dbát na klidový režim) nebo zhoršení chronických onemocnění, např. astmatu, srdečního selhání či cukrovky.

 

Kvůli riziku komplikací nebo těžšího průběhu by tedy očkování měli zvážit zejména:

- lidé nad 65 let

- pacienti s chronickými onemocněními (např. cukrovka, astma, srdeční selhání)

- těhotné ženy (kde očkování přenosem protilátek může chránit i novorozence)

- klienti domovů pro seniory

- lidé, kteří mají v rodině nebo svém okolí starší nebo rizikové osoby, včetně zdravotníků, sociálních pracovníků atd. - díky jejich očkování se sníží riziko přenosu infekce na ostatní v jejich okolí

 

**Očkování proti chřipce**  

Očkování je nejúčinnější způsob prevence chřipky. Každou sezónu se používají vakcíny obsahující čtyři kmeny viru (2 typy chřipky A a 2 typy chřipky B), které jsou předem vybrány jako nejpravděpodobnější původci sezónní epidemie. Ideální je očkování provést před chřipkovou sezónou, tedy v říjnu až listopadu, ale význam má i pozdějí. Doporučuje se očkovat každoročně, protože virus chřipky velmi snadno mutuje a podléhá změnám.

Vakcína není účinná stoprocentně, ale výrazně snižuje riziko těžkého průběhu nemoci a chrání nejen očkovaného, ale i jeho okolí.

 

**Jak probíhá očkování?** 

 

Vakcína se podává injekčně do svalu paže. Očkovací látka obsahuje pouze části viru, nikoliv celý virus, takže nemůže způsobit onemocnění. Nežádoucí účinky jsou vzácné, může se objevit bolest nebo zarudnutí v místě vpichu, zarudnutí nebo celková únava. Vzácně se po podání vakcíny může objevit závažná alergie, proto je po očkování třeba vyčkat zhruba 20 minut v čekárně.

Protilátky se vytvoří za 2–3 týdny a ochrana přetrvává 6–12 měsíců. Vakcínu lze podat současně s jinými neživými vakcínami, jako je vakcína proti COVID-19 nebo černému kašli. Jinak je vhodný odstup od ostatních očkování 2-4 týdny.

V době očkování je potřeba být zdravý, a zhruba dva dny po očkování se vyvarovat nadměrné fyzické zátěže, saunování, většího množství alkoholu atd.

 

**Prevence** 

Kromě očkování pomáhají při prevenci chřipky i jednoduchá hygienická opatření, jako je časté mytí rukou, používání kapesníků, zakrývání úst při kašlání (či nošení roušky/respirátoru) a omezování kontaktu s nemocnými lidmi. Nemocný by měl zůstat doma, aby se virus nešířil dál.

 

Očkováním nejen chráníte sami sebe, ale i své okolí, především děti, seniory a osoby s oslabenou imunitou.

Poslední aktualizace textu září 2024

 

Zdroje a odkazy

Očkování v těhotenství https://www.nzip.cz/doc/chripka-tehotne-zeny-ockovani-szu-letak-2023.pdf

SZÚ - https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/ch/chripka/ockovani-proti-sezonni-chripce-otazky-a-odpovedi/

Příbalový léták vakcíny Vaxigrip Tetra - https://www.ockovacicentrum.cz/userfiles/file/vaxigrip-tetra-pil.pdf

Metodický postup k očkování VZP od 1.9.2024

https://media.vzpstatic.cz/media/Default/dokumenty/240901_metodicky-postup-ockovani.pdf

 

CDC – očkování těhotných

https://www.cdc.gov/flu/prevent/qa_vacpregnant.htm

Přehled příspěvků zdravotních pojišťoven – POZOR aktuální k 1.2.24

https://www.ockovacicentrum.cz/cz/prispevky-zdravotnich-pojistoven#

Mýty o očkování proti chřipce

https://www.denik.cz/zdravi/pet-mytu-o-ockovani-proti-chripce-20221007.html

 

 

 

 




Objednávání ON-LINE

V provozu nový objednávací system pro REGISTROVANÉ pacienty. K praktickému lékaři se můžete objednat na internetu na adrese: Lékaři AESCULAP AMBULANCE s.r.o. Dolní Břežany (clickdoc.be)

Zájemcům nabízíme očkování kombinovanou vakcínou proti tetanu, černému kašli, záškrtu a dětské obrně,  Adacel Polio. Cena s aplikací je 1300,- Kč, u většiny pojišťoven lze poté žádat o finanční příspěvek. Na očkování můžete přijít každý den po 10 hod.




První hodina - akutní pacienti

Pro akutní a neobjednané pacienty je každý den určena první ordinační hodina. Snažíme se, aby se v čekárně nepotkávali infekční pacienti s objednanými, proto prosím rozdělení na AKUTNÍ (krátké vyšetření určené k vyřešení akutního stavu) a OBJEDNANÉ respektujte. 

Na první ordinační hodinu se nelze objednat. Pořadí pacientů určuje lékař nebo sestra podle naléhavosti zdravotního stavu a nebo podle času příchodu. Nemáte-li akutní problém, doporučujeme se k vyšetření objednat. To platí jak pro prevence, předoperační vyšetření, pravidelné kontroly u praktického lékaře, tak pro specialisovaná kardiologická a internistická vyšetření.




Defibrilátor- AED

Pořídili jsme do ordinace přístroj pro zlepšení akutní neodkladné péče, tzv. automatický externí defibrilátor (zkratka AED). Při zástavě srdečního oběhu dokáže správné použití přístroje zachránit život. Jedná se o přístroj Philips HeartStart FR2.

Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci při kardiopulmonární resuscitaci, schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům. V těchto případech se může porucha srdečního rytmu přerušit pomocí silného elektrického výboje (defibrilací), aby mohlo dojít k obnově správné funkce srdce.  AED jsou moderní zdravotnické přístroje, které pomáhají při poskytování první pomoci při zástavě srdečního oběhu. Může je obsluhovat i laik, přístroj dokáže při resuscitaci napovídat. Dojde-li k zástavě oběhu u pacienta v okruhu 1 km od naší ordinace, okamžitě volejte. Větší vzdálenost nedává smysl a je lepší volat RZP.