AESCULAP AMBULANCE

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.Nosím roušku - chráním Tebe. Vem si roušku, ochraň mne.

V  době protiepidemických opatření COVID-19 SARS2 je nezbytné, aby se všichni občané řídili dodržováním nařízených karanténních opatření. A nosili roušky. Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.

Snažte se vyhýbat kontaktu s jinými osobami, nebo je alespoň minimalizovat. A to jak v zájmu svého zdraví, tak i zdraví ostatních. Když už ke kontaktu musí dojít,  dodržujte si odstup alespoň 2 m (lepší jsou ale 3 m) a noste roušku. To by mělo být samozřejmostí při vstupu do obchodu, na úřad, do lékárny nebo ordinace a při použití hromadné dopravy nebo taxislužby. Bohužel se opakovaně na poliklinice setkáváme s lidmi, kteří tato doporučení nerespektují, nebo se za nošení roušky stydí. Ostych ale není za daných okolností vůbec na místě! Tím, že roušku nosíte naopak vyjadřujete svoji solidaritu s okolím a chráníte především ostatní občany před možným zdrojem nákazy. V případě, že jste sami nebo jen s blízkou osobou v přírodě nebo v domácnosti, pak nošení roušky nebo podomácku zhotovené masky naopak nedoporučujeme. Kapénky s možnou infekcí totiž maska zachytí a vy je při nádechu opět vdechujete - dochází tak cirkulaci infikovaného vzduchu (pokud ovšem nemáte masku s výdechovým ventilem).

Jak již bylo na různých místech několikrát zmíněno, proti  nakažení virem vás ochrání pouze masky a respirátory kategorie FFP3, které ale nejsou od ledna 2020 vůbec k dostání. Smyslem nošení masek nižších kategoriíí a po domácku vyráběných roušek je zamezení vydechování kapének s možnou infekcí do okolí. Nosím roušku, chráním Tebe.

V této souvislosti velmi oceňujeme aktivitu zastupitelstva Dolních Břežan, které se rozhodlo distribuovat roušky bezplatně do všech domácností.  A my k tomu přidáváme několik zásad jak roušky správně používat, k dispozici na našem webu - https://aambulance.cz/aktuality.php   článek „Jak správně používat roušky“ od MUDr.Matouškové.

Návod, jak podomácku roušku vyrobit naleznete na internetu, např.zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka

Za nošení roušek a masek se nestyďte. Je to jedna z mála věcí, jak můžete přispět ke zpomalení počtu nakažených osob. Platí tedy: Nosím roušku, chráním Tebe.  A dodávám: Vem si roušku, ochraň mne.

PS: Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.
Jak správně používat roušky

Používání roušky, ať už doma šité nebo průmyslově vyráběné, vás sice nechrání proti nákaze koronavirem, ale přesto má smysl. Snižuje riziko, že nakazíte lidí v okolí (můžete mít mírné nebo žádné příznaky a ani nevědět, že jste nemocní) a bráníte tak šíření viru v populaci. 

Roušku se snažte nosit pokaždé, když jdete ven, musí překrývat nos i ústa, držet vám na obličeji a neklouzat.  Před nasazením roušky si pečlivě umyjte ruce mýdlem, při nošení se snažte roušky nedotýkat, jakmile je rouška vlhká, vyměňte ji. Roušku po použití buď vyhoďte, ideálně zabalenou v zavázaném igelitovém sáčku, nebo pratelnou roušku dejte do uzavíratelné nádoby, vyperte na 60stupňů a vyžehlete. Po sundání roušky si pečlivě umyjte ruce mýdlem - nezapomeňte, že rouška je infekční materiál. 

Pokud byste chtěli roušku šít, zdá se, že nejlepší kombinací bariérové ochrany a zároveň prodyšnosti je 100% bavlna, i s ohledem na možnost ji prát na vysoké teploty. (Materiál by měl být co nejvíce neprodyšný, aby kapénky s viry co nejméně pronikaly ven, zároveň ale musí být dostatečně prodyšný, aby se dalo rozumně dýchat a odcházela pára z dechu a rouška příliš nevlhla.) 

Lepší je našívat proužky na vázání, aby rouška lépe seděla a vydržela praní, ale gumičky nevadí.  Mějte ideálně roušek víc, používejte je kratší dobu a nezapomínejte na další opatření - myjte si důkladně ruce mýdlem, snažte se venku nosit rukavice (a poté je opět prát), nedotýkat se zbytečně venku mobilu, nehrát si s klíči atd. A samozřejmě opatření u kontaktu s lidmi, jak píšeme jinde. 

Za kolektiv ordinace MUDr.Matoušková
Coronavirus COVID-19, novinky:

Nařízení vlády: Všichni, kteří vrací z Itálie (nově celá Italie), musí tuto skutečnost oznámit svému praktickému lékaři telefonicky nebo emailem, tedy bez osobního kontaktu s lékařem.

NAŘÍZENÍ VLÁDY: S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu

Nechoďte k nám do ordinace, pokud jste se vrátili z rizikové oblasti nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo v této oblasti byl nebo je infekční. Máte-li zvýšenou teplotu a dechové obtíže, zavolejte nám nebo napište email a my se Vám ozveme s dalším postupem.  Infolinka 112.

Je lepší zůstat v  izolaci doma než šířit možnou nemoci mezi další pacienty. Neschopenku umíme vystavit i na dálku. Máme ve své péči pacienty s transplantovanými orgány, po operacích srdce a na biologické léčbě, kteří jsou infekcemi ohroženi na životě!

Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou.

 
Rozšíření ord.hodin Dolní Břežany

Od 10/3/2020 rozšířujeme náš lékařský team o paní MUDr. Annu Matouškovou, která začne  ordinovat úterky dopoledne - jen pro objednáné, v době 7:30-12:30. 

MUDr.Anna Matoušková pracovala dříve v nemocnici Na Bulovce, hovoří anglicky a španělsky. (Nejedná se o MUDr.Matoušovou ze Zlatníků, dámy mají pouze podobná příjmení).

V naší čekárně je nově nainstalován počítačový system, do kterého po svém příchodu vložíte buď kartičku pojišťovny nebo jiný doklad či kartu. Pak na obrazovce zadáte důvod Vaší návštěvy. Tím informujete sestřičku o svém příchodu a ona Vás dle kapacity vyzve do ordinace. 

 
Coronavirus COVID-19, opatření:

Pokud jste se vrátili z rizikové oblasti nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo v této oblasti byl, a pokud máte zvýšenou teplotu a dechové obtíže, zavolejte nám nebo napište email a my se Vám ozveme s dalším postupem.  infolinka Státního zdravotního ústavu: 724 810 106

Je lepší zůstat v  izolaci doma než šířit možnou nemoci mezi další pacienty. Neschopenku umíme v takovém případě vystavit i na dálku. Pokud se rozhodnete přesto přijít na vyšetření, přijďte v první ordinační hodině vyhrazené pro akutní pacienty. Mezi objednanými nemůžeme infekční pacienty vyšetřovat! Máme ve své péči pacienty s transplantovanými orgány, po operacích srdce a na biologické léčbě, kteří jsou infekcemi ohroženi na životě, tak prosíme o respektování těchto zásad. V případě potvrzeného výskytu koronaviru v našem regionu se pokusíme zajistit izolovanou čekárnu.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru,  je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu: 724 810 106,  v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Doporučení Ministerstva zdravotnictvíosobám přijíždějícím z Itálie

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže).

Po návratu z uvedených regionů pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

Jak se chránit?

  • dodržovat zásady respirační hygieny, často mýt ruce mýdlem a vodou,
  • pokud možno, vyhýbat se kontaktu s osobou, která jeví příznaky onemocnění dýchacích cest
  • používat dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem,
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál) a používat ústenku tak,  aby omezili možnost přenosu nákazy na okolí.

S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Mohu cestovat do severní Itálie?

Sledujte aktuální informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz. Aktuálně Ministerstvo zahraničních věcí na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu ze dne 25. února 2020 občanům ČR doporučuje necestovat do regionu Lombardie a Benátska. Vzhledem k neustálému vývoji situace Vám doporučujeme při neodkladných cestách registraci do systému DROZD na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí: https://drozd.mzv.cz/register.