AESCULAP AMBULANCE

Dolní Břežany

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.



Nosím roušku - chráním Tebe. Vem si roušku, ochraň mne.

V  době protiepidemických opatření COVID-19 SARS2 je nezbytné, aby se všichni občané řídili dodržováním nařízených karanténních opatření. A nosili roušky. Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.

Snažte se vyhýbat kontaktu s jinými osobami, nebo je alespoň minimalizovat. A to jak v zájmu svého zdraví, tak i zdraví ostatních. Když už ke kontaktu musí dojít,  dodržujte si odstup alespoň 2 m (lepší jsou ale 3 m) a noste roušku. To by mělo být samozřejmostí při vstupu do obchodu, na úřad, do lékárny nebo ordinace a při použití hromadné dopravy nebo taxislužby. Bohužel se opakovaně na poliklinice setkáváme s lidmi, kteří tato doporučení nerespektují, nebo se za nošení roušky stydí. Ostych ale není za daných okolností vůbec na místě! Tím, že roušku nosíte naopak vyjadřujete svoji solidaritu s okolím a chráníte především ostatní občany před možným zdrojem nákazy. V případě, že jste sami nebo jen s blízkou osobou v přírodě nebo v domácnosti, pak nošení roušky nebo podomácku zhotovené masky naopak nedoporučujeme. Kapénky s možnou infekcí totiž maska zachytí a vy je při nádechu opět vdechujete - dochází tak cirkulaci infikovaného vzduchu (pokud ovšem nemáte masku s výdechovým ventilem).

Jak již bylo na různých místech několikrát zmíněno, proti  nakažení virem vás ochrání pouze masky a respirátory kategorie FFP3, které ale nejsou od ledna 2020 vůbec k dostání. Smyslem nošení masek nižších kategoriíí a po domácku vyráběných roušek je zamezení vydechování kapének s možnou infekcí do okolí. Nosím roušku, chráním Tebe.

V této souvislosti velmi oceňujeme aktivitu zastupitelstva Dolních Břežan, které se rozhodlo distribuovat roušky bezplatně do všech domácností.  A my k tomu přidáváme několik zásad jak roušky správně používat, k dispozici na našem webu - https://aambulance.cz/aktuality.php   článek „Jak správně používat roušky“ od MUDr.Matouškové.

Návod, jak podomácku roušku vyrobit naleznete na internetu, např.zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka

Za nošení roušek a masek se nestyďte. Je to jedna z mála věcí, jak můžete přispět ke zpomalení počtu nakažených osob. Platí tedy: Nosím roušku, chráním Tebe.  A dodávám: Vem si roušku, ochraň mne.

PS: Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.




Coronavirus COVID-19, novinky:

Nařízení vlády: Všichni, kteří vrací z Itálie (nově celá Italie), musí tuto skutečnost oznámit svému praktickému lékaři telefonicky nebo emailem, tedy bez osobního kontaktu s lékařem.

NAŘÍZENÍ VLÁDY: S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu

Nechoďte k nám do ordinace, pokud jste se vrátili z rizikové oblasti nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo v této oblasti byl nebo je infekční. Máte-li zvýšenou teplotu a dechové obtíže, zavolejte nám nebo napište email a my se Vám ozveme s dalším postupem.  Infolinka 112.

Je lepší zůstat v  izolaci doma než šířit možnou nemoci mezi další pacienty. Neschopenku umíme vystavit i na dálku. Máme ve své péči pacienty s transplantovanými orgány, po operacích srdce a na biologické léčbě, kteří jsou infekcemi ohroženi na životě!

Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou.

 




Rozšíření ord.hodin Dolní Břežany

Od 10/3/2020 rozšířujeme náš lékařský team o paní MUDr. Annu Matouškovou, která začne  ordinovat úterky dopoledne - jen pro objednáné, v době 7:30-12:30. 

MUDr.Anna Matoušková pracovala dříve v nemocnici Na Bulovce, hovoří anglicky a španělsky. (Nejedná se o MUDr.Matoušovou ze Zlatníků, dámy mají pouze podobná příjmení).

V naší čekárně je nově nainstalován počítačový system, do kterého po svém příchodu vložíte buď kartičku pojišťovny nebo jiný doklad či kartu. Pak na obrazovce zadáte důvod Vaší návštěvy. Tím informujete sestřičku o svém příchodu a ona Vás dle kapacity vyzve do ordinace. 

 




Neschopenky od 1/1/2020

eNeschopenku vystavuje ošetřující lékař – tedy lékař, který svým vyšetřením zjistil, že pacientův zdravotní stav neumožňuje vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, a léčí jej. Nelze postupovat tak, že by jeden lékař odeslal pacienta k jinému lékaři jen za účelem vystavení eNeschopenky.

Upozornění Ministerstva zdravotnictví k vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti
 
V souvislosti s dopady nového elektronického systému vystavování neschopenek se podle informací z terénu objevuje snaha přenášet povinnost vystavit neschopenku na jiné lékaře, než kteří jsou k tomu ze zákona povinni. Ministerstvo zdravotnictví proto uvádí na pravou míru, kdo má podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, povinnost vystavit neschopenku.
O vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnce rozhodne (tedy „neschopenku“ vystaví) ten lékař, který vyšetřením zjistí, že pojištěnci zdravotní stav pro nemoc nebo úraz nedovoluje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost (= zaměstnání vykonávané za podmínek zakládajících účast na nemocenském pojištění nebo samostatná výdělečná činnost, pokud se osoba samostatně výdělečně činná na základě výkonu této činnosti přihlásila k účasti na nemocenském pojištění, nebo zaměstnání zahraničního zaměstnance, pokud se přihlásil k účasti na nemocenském pojištění).
Zákon o nemocenském pojištění tedy nijak nepočítá s variantou, že jeden lékař (v nemocnici, ambulantní specialista apod.) vyšetřením sice zjistí dočasnou pracovní neschopnost, avšak neschopenku nevystaví, předá jen tuto informaci praktickému lékaři s tím, aby ten vystavil neschopenku. Takový postup není v souladu se zákonem.
Zákon stanoví výjimku z povinnosti vystavit neschopenku pouze pro lékaře poskytující zdravotní služby v rámci zdravotnické záchranné služby nebo lékařské pohotovostní služby.
Další případy, kdy a který lékař vystavuje neschopenku jsou uvedeny níže v textu § 57 odst. 1 NZP, jedná se např. o situaci, kdy je pojištěnec přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo když je pojištěnci na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče.
Stejný ošetřující lékař, který neschopenku vystavil, ji vede i nadále, pokud bude nadále vyšetřovat a léčit pacienta z důvodu, pro který u něj rozhodl o dočasné pracovní neschopnosti.
Na druhou stranu, pokud například praktický lékař vyšetří pacienta a zjistí, že pacient není pro svůj zdravotní stav schopný vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, ale za účelem dalšího vyšetření jej odesílá například do nemocnice, přičemž toto další vyšetření nemá vliv na to, zda je pacient schopný vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, platí v souladu s výše uvedeným, že rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti vystavuje ten lékař, který tuto neschopnost zjistil první, tedy v tomto případě praktický lékař.

bližší info na https://www.mzcr.cz/dokumenty/upozorneni-ministerstva-zdravotnictvi-k-vystavovani-a-vedeni-docasne-pracovni-ne_18337_1.html



Elektronická komunikace

Od 1/1/2020 zavádíme roční poplatek za elektronickou komunikaci, pokrývající náklady spojené se službami SMS, internetového objednávání a emailové komunikace. 50 Kč pro studenty a důchodce (do 25 let a nad 65 let), invalidé zadarmo, ostatní 200 Kč za rok.

Chcete-li nadále využívat nadstandartních služeb vyplývajících z možností elektronické komunikace, uhraďte prosím tento poplatek sestřičce při Vaší další návštěvě. Není nutné kvůli tomu zvlášť docházet do ordinace. Jedná se o nepovinný paušální poplatek, který je určen pro úhradu nákladů spojených s užíváním elektronických modulů. Nezaplacení poplatku nijak neovlivní kvalitu námi poskytovaných služeb, ale ztratíte tím možnost využívat internetového objednávání a komunikace pomocí emailu a sms.

Od 1/1/2020 platí nový ceník služeb nehrazených ze zdravotního pojištění (v rubrice ke stažení).

Plánovaná nepřítomnost: 18/2, 20/2 a 21/2