AESCULAP AMBULANCE

Dolní Břežany

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.Covid-19 SARS 2 a ibuprofen

Při podezření na infekci koronavirem Covid-19/SARS2 raději nepoužívejte léky obsahující ibuprofen.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat při podezření na infekci koronavirem k léčbě zvýšené teploty léky obsahující ibuprofen. Ten je na českém trhu dostupný  např. pod následujícími obchodními jmény: Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen, Ibumax, Modafen, Nurofen. Těmto preparátům se tedy v době epidemie raději vyhněte. Vhodnější budou léky obsahující paracetamol.

V této fázi se jedná o doporučení, nikoliv zákaz používání ibuprofenu. Není k dispozici dostatek dat, na kterých by se mohla provést pdrobná vědecká analýza. Nicméně studie na zvířatech prokázaly horší průběh onemocnění SARS po podání ibuprofenu. To by bylo samo o sobě nedostačující, ale lékaři ve Francii upozornili na několik případů náhlého zhoršení stavu pacientů po podání ibuprofenu. Patrně nejsou vhodné ani léky obsahující kyselinu acetysalicylovou (Aspirin) a diclofenac. Zhoršení průběhu onemocnění se týká pouze infekce koronavirem Covid-19/SARS a neplatí pro chřipku a běžné virové infekty.

Je možné, že průběh koronavirové infekce Covid-19/SARS 2 zhoršují i některé léky používáné při léčbě vysokého krevního tlaku. Bližši informace z této oblasti by měly být k dispozici 19/3 ve večerních hodinách.
Karantena COVID-19 SARS 2

Zrušeny odpolední ordinační hodiny v úterý a čtvrtek. Do odvolání nepovádíme preventivní, pracovní ani posudkové prohlídky.

Vzhledem ke zpřísňujícím se protiepidemickým opatřením a doporučením lékařské profesní organizace Vás chceme požádat, abyste od dnešního dne do odvolání omezili návštěvy naší ordinace na minimum. S okamžitou platností jsme nuceni zrušit provádění preventivních prohlídek a veškeré výkony pracovně lékařských služeb. Zároveň žádáme pacienty, kteří nemají zdravotní problémy, aby odložili plánované kontroly chronických onemocnění. Co půjde, se budeme snažit řešit emailem a telefonicky. Pište na email brezany@aambulance.cz, budeme odpovídat do druhého pracovního dne. Odpolední ordinační hodiny v úterý a čtvrtek se ruší. Pro pacienty s akutními problémy jsou vyhrazeny každý den první dvě ordinační hodiny 8-10, nově i ve čtvrtek. Nechoďte na polikliniku s akutními problémy v jiné době.
Pacienty s projevy respirační infekce žádáme, aby kontaktovali nově zřízenou linku 1212 s požadavkem na testování na koronavirus. V současné chvíli otestování musí schválit hygienik, alternativně se můžete nechat otestovat jako samoplátci za cca. 2900 Kč. Seznam odběrových míst: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-laboratori-ktere-testuji-na-covid-19/
Po vstupu na polikliniku Vám bude změřena teplota a při podezření na nákazu koronavirem Covid19 SARS2 bude izolováni ve speciální místnosti. Další postup závisí na anamnestických údajích a klinických projevech. Stále platí, že pokud máte projevy nachlazení, tak je větší pravděpodobnost, že máte běžnou virovou infekci nebo chřipku. Ty obvykle přejdou během pár dnů a není potřeba kvůli ní vyhledávat lékařské vyšetření. Přesto se prosím izolujte v domácím prostředí požádejte nás emailem o neschopenku. Zároveň je docela možné, že alergici začínají pociťovat nástup pylové sezóny a projevy jako škrábání v krku, vodnatá rýma mohou být prvními alergickými projevy. Kontaktujte nás prosím, abychom Vám poslali recept na léky. Do lékárny pošlete vyzvednout léky někoho jiného. Pokud si musíte léky vyzvednout sami a máte projevy onemocnění dýchacích cest, zazvoňte u zadních dveří do lékárny.
Prosíme všechny naše pacienty a spoluobčany o trpělivost a součinnost s opatřeními vlády. Důrazně doporučujeme omezit veškeré kontakty se svými přáteli, rodinami, sousedy, kolegy z práce, spolužáky na minimum. Pokud budete v kontaktu s jinými lidmi chraňte se alespoň rouškou – v zájmu zachování zdraví svého i  zdraví ostatních. Podrobné informace jak s rouškou správně zacházet najdete zde: https://aambulance.cz/aktuality.php
Pokud máte možnost pracovat z domova / home office, tak ji rozhodně využijte.  Nepoužívejte hromadnou dopravu! Během karantény dodržujte zpřísněná opatření stran osobní hygieny, vyhněte se potřásání rukou, objímání, líbání na tvář... Choďte na procházky na čerstvý vzduch, ale udržujte si odstup od druhých lidí alespoň 3 m.
V případě jiných obtíží nás kontaktujte, abychom se Vám pokusili poradit nebo naplánovali Vaši návštěvu, bude-li to nutné. V případě akutních obtíží typu bolesti na hrudi, ztížené dýchání, ztráta vědomí, zástava dýchání kontaktujte samozřejmě ihned záchrannou službu na čísle 155.
Sledujte prosím náš web, web ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/ a zprávy na veřejnoprávní televizi ČT24.
Přejeme Vám pevné zdraví
MUDr.Potužník, MUDr.Drouotová, MUDr.Matoušková, Pavla ChmárováNosím roušku - chráním Tebe. Vem si roušku, ochraň mne.

V  době protiepidemických opatření COVID-19 SARS2 je nezbytné, aby se všichni občané řídili dodržováním nařízených karanténních opatření. A nosili roušky. Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.

Snažte se vyhýbat kontaktu s jinými osobami, nebo je alespoň minimalizovat. A to jak v zájmu svého zdraví, tak i zdraví ostatních. Když už ke kontaktu musí dojít,  dodržujte si odstup alespoň 2 m (lepší jsou ale 3 m) a noste roušku. To by mělo být samozřejmostí při vstupu do obchodu, na úřad, do lékárny nebo ordinace a při použití hromadné dopravy nebo taxislužby. Bohužel se opakovaně na poliklinice setkáváme s lidmi, kteří tato doporučení nerespektují, nebo se za nošení roušky stydí. Ostych ale není za daných okolností vůbec na místě! Tím, že roušku nosíte naopak vyjadřujete svoji solidaritu s okolím a chráníte především ostatní občany před možným zdrojem nákazy. V případě, že jste sami nebo jen s blízkou osobou v přírodě nebo v domácnosti, pak nošení roušky nebo podomácku zhotovené masky naopak nedoporučujeme. Kapénky s možnou infekcí totiž maska zachytí a vy je při nádechu opět vdechujete - dochází tak cirkulaci infikovaného vzduchu (pokud ovšem nemáte masku s výdechovým ventilem).

Jak již bylo na různých místech několikrát zmíněno, proti  nakažení virem vás ochrání pouze masky a respirátory kategorie FFP3, které ale nejsou od ledna 2020 vůbec k dostání. Smyslem nošení masek nižších kategoriíí a po domácku vyráběných roušek je zamezení vydechování kapének s možnou infekcí do okolí. Nosím roušku, chráním Tebe.

V této souvislosti velmi oceňujeme aktivitu zastupitelstva Dolních Břežan, které se rozhodlo distribuovat roušky bezplatně do všech domácností.  A my k tomu přidáváme několik zásad jak roušky správně používat, k dispozici na našem webu - https://aambulance.cz/aktuality.php   článek „Jak správně používat roušky“ od MUDr.Matouškové.

Návod, jak podomácku roušku vyrobit naleznete na internetu, např.zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka

Za nošení roušek a masek se nestyďte. Je to jedna z mála věcí, jak můžete přispět ke zpomalení počtu nakažených osob. Platí tedy: Nosím roušku, chráním Tebe.  A dodávám: Vem si roušku, ochraň mne.

PS: Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.
Jak správně používat roušky

Používání roušky, ať už doma šité nebo průmyslově vyráběné, vás sice nechrání proti nákaze koronavirem, ale přesto má smysl. Snižuje riziko, že nakazíte lidí v okolí (můžete mít mírné nebo žádné příznaky a ani nevědět, že jste nemocní) a bráníte tak šíření viru v populaci. 

Roušku se snažte nosit pokaždé, když jdete ven, musí překrývat nos i ústa, držet vám na obličeji a neklouzat.  Před nasazením roušky si pečlivě umyjte ruce mýdlem, při nošení se snažte roušky nedotýkat, jakmile je rouška vlhká, vyměňte ji. Roušku po použití buď vyhoďte, ideálně zabalenou v zavázaném igelitovém sáčku, nebo pratelnou roušku dejte do uzavíratelné nádoby, vyperte na 60stupňů a vyžehlete. Po sundání roušky si pečlivě umyjte ruce mýdlem - nezapomeňte, že rouška je infekční materiál. 

Pokud byste chtěli roušku šít, zdá se, že nejlepší kombinací bariérové ochrany a zároveň prodyšnosti je 100% bavlna, i s ohledem na možnost ji prát na vysoké teploty. (Materiál by měl být co nejvíce neprodyšný, aby kapénky s viry co nejméně pronikaly ven, zároveň ale musí být dostatečně prodyšný, aby se dalo rozumně dýchat a odcházela pára z dechu a rouška příliš nevlhla.) 

Lepší je našívat proužky na vázání, aby rouška lépe seděla a vydržela praní, ale gumičky nevadí.  Mějte ideálně roušek víc, používejte je kratší dobu a nezapomínejte na další opatření - myjte si důkladně ruce mýdlem, snažte se venku nosit rukavice (a poté je opět prát), nedotýkat se zbytečně venku mobilu, nehrát si s klíči atd. A samozřejmě opatření u kontaktu s lidmi, jak píšeme jinde. 

Za kolektiv ordinace MUDr.Matoušková
Coronavirus COVID-19, novinky:

Nařízení vlády: Všichni, kteří vrací z Itálie (nově celá Italie), musí tuto skutečnost oznámit svému praktickému lékaři telefonicky nebo emailem, tedy bez osobního kontaktu s lékařem.

NAŘÍZENÍ VLÁDY: S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu

Nechoďte k nám do ordinace, pokud jste se vrátili z rizikové oblasti nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo v této oblasti byl nebo je infekční. Máte-li zvýšenou teplotu a dechové obtíže, zavolejte nám nebo napište email a my se Vám ozveme s dalším postupem.  Infolinka 112.

Je lepší zůstat v  izolaci doma než šířit možnou nemoci mezi další pacienty. Neschopenku umíme vystavit i na dálku. Máme ve své péči pacienty s transplantovanými orgány, po operacích srdce a na biologické léčbě, kteří jsou infekcemi ohroženi na životě!

Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou.