AESCULAP AMBULANCE

Dolní Břežany

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.Registrace k očkování otevřena 70+

Máte-li zájem o očkování proti Covid19 v naší ordinaci a je Vám přes 70 let, nahlašte se u sestřiček.

Zaregistrujeme Vás a pozveme k očkování, hned jak vakcinu održíme. Pokud se registrujete přes centrální registr, budete očkováni v některém očkovacím centru.

Vakciny jsme zatím neobdrželi, ale patrně se bude jednat o očkovací látku společnosti AstraZeneca. Nedokážeme říci, zda bude rychlejší očkování u nás v ordinaci nebo v očkovacím centru, záleží na termínu dodání vakciny. Jakmile se ale jednou registrujete buď v očkovacím centru nebo u nás, jde místo aplikace změnit jen obtížně.
Po Covidu stačí očkování jednou dávkou

Nejnovější studie ukazují, že po prodělané Covid infekci stačí pacienty očkovat jen jednou dávkou vakciny. Zvýší se tak počet očkovaných a klesne počet nežádoucích reakcí.

Podrobnější informace naleznete v článku paní profesorky Bartůňkové: U těch kdo prodělali COVID19 by měla stačit jen jedna dávka mRNA vakcíny - CovidFakta

Očkování jednou dávkou po Covidu mohu doporučit z vlastní zkušenosti, dostatečná hladina protilátek zaručuje potřebnou ochranu. V současné době ale není možné po jedné dávce získat certifikát o naočkování ani tzv. Zelený pas. 

Máte-li zájem o očkování proti Covid19 v naší ordinaci a je -li Vám přes 70 let, nahlašte se u sestřiček. Jak to bude možné, zaregistrujeme Vás a pozveme k očkování. Pokud se registrujete přes centrální registr, budete očkováni v Očkovacím centru. Vakciny jsme ale dosud neobdrželi.
Očkování proti Covid 19

V průběhu března bychom měli obdržet první vakciny určené pro pacienty nad 70 let.

Nevíme kdy přesně budeme do očkování zařazeni, ani jaké množství vakciny obdržíme.

Registrace k očkování a rezervace termínů probíhá za pomoci centrálního rezervačního systému na adrese crs.uzis.cz

K registraci a objednání do systemu žádnou lékařskou zprávu nepotřebujete.

Předpokládáme, že v březnu 2021 se konečně přesuneme do nově vybudovaných ordinačních prostor, které se nacházejí nad lékárnou. Budeme schopni ordinovat paralelně ve dvou ordinacích, zvětší se prostor sesterny a navýší kapacita čekárny. Nově budeme disponovat i oddělenou místností pro podání nitrožilních infuzí 1-2 pacientům současně. Předpokládáme, že jedna ordinace bude primárně určena pro péči praktického lékaře a druhá pro specialisovaná vyšetření v oblasti vnitřního lékařství, kardiologie a angiologie. Jsme ale dostatečně flexibilní a dokážeme se zařídit podle aktuální poptávky z Vaší strany. Plánujeme další rozšíření ordinačních hodin, tak aby v době 8-18 od pondělka do čtvrtka byl vždy přítomen alespoň jeden lékař, v pátek bude provoz zkrácený do 13 hodin.
Testy protilátek Covid19 neprovádíme

Z prostorových, provozních i personálních důvodů nejsme schopni zajistit odběry na protilátky Covid19 v prostorách naší ordinace. 
23–27.12. a 30.12–3.1.21 ordinace uzavřena.

Ministr zdravotnictví sice nabídnul veřejnosti možnost nechat si vyšetřit protilátky u praktického lékaře, ale s námi nikdo dopředu tuto možnost nediskutoval. Vzhledem k tomu, že se posunulo otevření nových ordinačních prostor a v současném provozním provizoriu nejsme schopni splnit technické požadavky pro odběry vzorků, nedokážeme provedení testů v ordinaci nabídnout. 

Nadále je možné si nechat vyšetřit protilátky z odběru žilní krve v odběrové místnosti na poliklinice. Test stojí 600 Kč, výsledek je pzpravidla k dispozici druhý den.  Test nelze účtovat na pojišťovnu a ani nelze nárokovat bezplatné provedení testu v rámci rizikových profesních skupin. Nicméně se jedná o nejpřesnější možné vyšetření poskytující i informaci o případné prodělané nemoci a ochraně před reinfekcí. 

V časných fázích nemoci (den 1-8) nemusí být protilátky v krvi přítomny a test může být negativní, i když infekce již probíhá.

Přehled odběrových mist naleznete na: https://crs.uzis.cz/Antigen

 
Darování plazmy po Covidu

Pokud jste prodělali Covid infekci máte možnost darovat svoji plazmu a pomoci tak pacientům  s těžkým průběhem nemoci. Podrobnější informace po rozkliknutí.

Pokud jste prodělali Covid infekci (potvrzenou PCR testem a s příznaky – horečka, kašel atd.), chtěli bychom Vás upozornit na možnost darovat plazmu. Protilátky z plazmy se používají k léčbě pacientů s těžkým průběhem Covidu. 

Odběr probíhá na transfúzních stanicích stejně jako běžné darování krve – např. Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí, Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a další. Stejně jako u klasického darování krve můžete na odběr využít zákonné volno z práce a následně i slevu na dani. Výhodou je, že dárce při odběru zjistí, zda má dostatek protilátek proti Covidu a je tedy dostatečně chráněn proti ev. další infekci. 
Máte-li zájem zjistit hladinu protilátek proti Covidu, aniž byste chtěli darovat krevní plazmu,  je to také možné. Lze to zjistit přímo v laboratoři v Dolních Břežanech, odběrem žilní krve. Test stojí 600 Kč (samoplátce, nelze vykazovat na pojiš'tovnu) a do druhého dne máte výsledek.
Darováním Vám protilátky v těle neubývají, tělo si je umí samo dovyrobit, ale postupem času od infekce hladina protilátek v těle bohužel klesá.

Hlavní podmínky pro darování jsou:
- minim. 2 týdny a max. 2 měsíce po Covid infekci s horečkami nebo těžším kašlem (u lehčích průběhů se nemusí vytvořit dostatek protilátek)
- věk 18-65 let, váha minim. 50kg
- žena, která nikdy nebyla těhotná
- dárce nikdy nedostal krevní transfúzi
- dárce splňuje obecné podmínky pro darování krve – viz např. https://www.vfn.cz/wp-content/uploads/2019/10/FTO_otazky_odpovedi.pdf nebo http://www.ftn.cz/upload/ftn/Kliniky/Transfuzni_odd/Dokumenty/TN_TRA_Nez_pujdete_k_odberu.pdf - obecně nebyl v posledních měsících operován, očkován, necestoval do ciziny, atd.

Pokud možnost darovat zvažujete, seznam odběrových míst i s odkazy najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/hledame-darce-anti-covidove-rekonvalescentni-plazmy-pro-moznou-lecbu-pacientu-s-covid-19/
Jednotlivá pracoviště pak s konkrétními informacemi:
- Thomayerova nemocnice Krč - https://www.ftn.cz/covid-19-1144/
- VFN Karlovo náměstí - https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/odbery-anti-covid-plazmy/
- ÚVN Střešovice - https://www.uvn.cz/cs/novinky-napsali-o-nas-ucl/6151-darovani-rekonvalescentni-plazmy-informace-pro-darce-2 (kontakt je ke konci článku)
- FN Královské Vinohrady - https://www.fnkv.cz/aktualni-informace-o-odberech.php

Děkujeme, že pomáháte!

Za kolektiv ordinace MUDr.Anna Matoušková